Borelioza u dzieci

Spędzanie rodzinnego czasu na łonie natury jest ważne i potrzebne. Niestety wspólne chwile w otoczeniu przyrody mogą oznaczać spotkanie z kleszczem i niebezpieczeństwo. Borelioza u dzieci daje specyficzne objawy. Obserwuj swoją pociechę po powrocie z odpoczynku na dworze, aby w razie wystąpienia niepokojących objawów móc zareagować jak najszybciej. 

Objawy boreliozy u dzieci

Dzieci to łatwy cel dla kleszczy. Maluchy często przebywają na dworze, nie są tak uważne jak osoby dorosłe i mają cieńszą skórę. Typowe objawy boreliozy u dzieci to:

  • zawroty głowy oraz sztywność i bóle karku,
  • bóle gardła i wzmożone pragnienie,
  • płytki oddech,
  • suchy kaszel,
  • problemy z oddawaniem moczu, dziecko może moczyć się w nocy,
  • bóle stawów oraz mięśni,
  • osłabienie,
  • problemy ze snem, ciągłe zmęczenie,
  • mogą pojawić się również problemy skórne – łuszczyca, atopowe zapalenie skóry.

Sytuacja staje się skomplikowana w przypadku młodszych dzieci. Starsze pociechy najczęściej jasno komunikują, że coś jest nie w porządku. Młodsze maluchy warto obserwować szczególnie, co pozwala na zauważenie objawów takich jak zdenerwowanie, opóźnienia ruchowe, zmiana w zachowaniu podczas zabawy. Jeśli zauważysz u swojego dziecka podobne objawy, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu.

Borelioza – leczenie

Chociaż borelioza jest niebezpieczna, na szczęście można skutecznie ją wyleczyć. Stosuje się w tym celu odpowiednią antybiotykoterapię. Lekarz na podstawie indywidualnych danych takich jak waga oraz wiek dziecka, przepisuje odpowiednie dawki antybiotyku. Doksycyklina oraz amoksycylina są stosowane najczęściej w przypadku małych pociech. Warto pamiętać o tym, iż skuteczność i przebieg leczenia zależy w dużej mierze od szybkiego podjęcia odpowiedniego leczenia. Nie warto więc zwlekać i w przypadku zauważenia typowych dla boreliozy objawów, jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Nie jest tajemnicą, iż lepiej zapobiegać niż leczyć. Poniżej znajdziesz kilka porad, które okażą się pomocne w zapewnieniu bezpieczeństwa całej rodzinie podczas spędzania czasu na łonie natury.

Ochrona przed kleszczami

Warto pamiętać, iż kleszcze nie są aktywne jedynie wiosną i latem. Te pajęczaki dobrze czują się wówczas, gdy na dworze panuje temperatura 5 stopni Celsjusza. Z racji tego, iż zima potrafi być naprawdę łagodna, warto uważać przez cały rok. Kleszcze przebywają najczęściej w wysokich trawach oraz krzakach. Warto jednak pamiętać, iż nawet w parku w środku miasta można narazić się na nieprzyjemne spotkanie. Jeśli wybieracie się w miejsce, gdzie mogą występować kleszcze, zadbajcie o ubranie w jasne kolory. Dzięki temu dużo łatwiej będzie zauważyć nieproszonego gościa. Długi rękaw oraz skarpetki również okażą się pomocne. Dzięki temu pajęczakowi będzie trudniej dostać się do skóry. Warto zabezpieczyć się także środkami owadobójczymi, a zamiast wysokich traw należy wybierać ścieżki, jeśli jest taka możliwość

Po powrocie do domu, dokładnie obejrzyj ubrania, zarówno swoje jak i dziecka. Skórę także należy skontrolować, nie pomijając głowy oraz włosów. Szczególną uwagę zwróć na zgięcia oraz obszary za uszami. Kleszcze mogą się tam łatwo ukryć, warto więc skontrolować te miejsca. Jeśli zauważysz pajęczaka, możesz usunąć go samodzielnie, wykorzystując specjalne narzędzia dostępne w aptece. Jeśli jednak masz jakiekolwiek obawy i wątpliwości, zgłoś się do lekarza. Ukąszenie kleszcza to ryzyko nie tylko boreliozy, warto więc pamiętać również o możliwości zaszczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. 

Powyższe metody nie zapewniają stuprocentowego bezpieczeństwa, ale znacznie minimalizują ryzyko. Warto zawsze o nich pamiętać, aby zadbać o siebie i swoją rodzinę.